Korábban már írtunk részletesen a geotextíliáról egy blogot, ami jól bemutatja, milyen hasznos kerti kiegészítő. Most azt szeretnénk nektek bemutatni, hogy milyen lépéseket kell elvégezni ahhoz, hogy tökéletesen tudjuk lerakni a geotextíliát házilag. Amennyiben érdekelnek további kerti tippek, akkor javasoljuk, hogy olvassátok el régebbi blogjainkat, ahol már írtunk a műfű lerakásról, különböző grill begyújtási eszközökről és még sok másról is.
A geotextília lerakását megelőzően
Először is foglaljuk össze röviden, mi is az a geotextília. Prolipropilénből készült tűnemezelt anyag. A geotextília elsődleges feladata, hogy a talajrétegeket egymástól elválassza. Ennek a tulajdonságának köszönhetően számos helyre felhasználható például térkövek alá, mulcs réteg alá, illetve növények alá, hogy a gyomnövények ne rondítsák el kertünk összképét. Nyáron a véd a kiszáradás ellen, télen pedig védelmet nyújt a fagy ellen. Előnyei közé tartozik, hogy lég- és vízáteresztő képessége igen jó. Mielőtt a geotextíliát leraknák néhány apró lépést meg kell tennünk. Először át kell gondolnunk, hogy milyen célból szeretnénk leteríteni a geotextíliát. Ez azért fontos, mert nem minden felhasználási területen alkalmazható ugyanaz a geotextília. Amikor nagyobb mechanikai hatás éri a geotextíliát, oda érdemesebb a nagyobb szakítószilárdságú fóliát választani. Ezek ellenállóbbak és jobban viselik a nagyobb terhelést. Az ilyen fajta problémákra tökéletes választás a 300g/m2 vastagságú geotextília. Amennyibben csak az a célunk, hogy valamilyen vékonyabb talajréteget válasszunk el (pl.: mulcs vagy díszkavicsok alá), vagy megakadályozzuk a gyomnövények elterjedését, akkor tökéletes választás a gyengébb geotextília is. Erre ideális választás lehet a 100g/m2 vastagságú geotextília.
Geotextília lerakása lépésenként
1. Talajelrendezés
Első lépésként érdemes a talajelrendezéssel elkezdeni. Ilyenkor érdemes a felületet megtisztítani a gyomnövényektől és valamilyen növényvédőszert alkalmazni. Amennyibben egyenetlen a talaj, akkor érdemes valamilyen töltőanyaggal, vízszintes felület elérésére törekedni. (Térkövezésnél valamilyen kőzúzalékot érdemes használni a nagyobb terhelés miatt.)
2. Méretre vágás
A következő lépésben méretre kell vágni a geotextíliát. Vásárlás esetén érdemes 20%-kal több anyagot vásárolni, hogy az olyan területekre is jusson geotextília, ahol esetlegesen vágni kel. Mielőtt leterítenénk az anyagot, érdemes megjelölni a növények helyét és előre ki kell vágnunk. Kisebb növények esetében egy X-jelet érdemes bevágni a növények helyére. Nagyobb fák bokrok esetén egy O-alakú jelet érdemes vágni a geotextíliába. Az anyag vágására sniccer használatát javasoljuk.
3. Geotextília lerakása
A geotextília lerakása nem igényli szakember segítségét, mi is le tudjuk rakni házilag. Pár apró részletre kell csak figyelnünk annak érdekében, hogy tökéletes végeredményt kapjunk. Az egyik ilyen részlet a fedés. Amikor geotextíliát rakunk le házilag, ügyelnünk kell arra, hogy két réteg egymással 10 centiméteres fedésben legyen. Ez azért fontos, hogy ne keletkezzen olyan rés, ahol a gyomnövények esetlegesen elő tudnak bújni. A következő pont, amire mindenképpen figyelnünk kell, az a rögzítés. A rögzítéshez használhatunk műanyag és fém leszúrótüskét. A rögzítésnél figyeljünk oda, hogy feszes legyen a geotextília. Ez azért fontos, mert így meg tudjuk akadályozni a geotextília gyűrődését.
Speciális esetek geotextília lerakására
Térkövezés
A geotextíliát térkövezés esetén kötelező használni. Kivitelezéskor a kavicsréteg alá kell a geotextíliát lerakni. Ezzel megakadályozható a térkő süllyedése és nem lesz hullámos a felület, mert a geotextília eloszlatja a terhet. Illetve, nem elhanyagolható szempont, hogy a geotextília használatával megelőzhető az, hogy a gyomnövények megjelenjenek a térkő fugákban.
Medence
A geotextília lerakása erősen ajánlott medencék és kerti tavak alá. Használatával elkerülhető, hogy az apró kavicsok, gallyak, gyökerek a földben felsértsék a fóliát. Érdemes a tófólia felé is lerakni egy réteg geotextíliát, mert így elkerülhetőek a felülről történő sérülések.
A mostani blogban röviden bemutattuk nektek, hogy házilag miként kell a geotextíliát lerakni. Amennyibben tetszett a blogunk, kövessetek minket Facebookon, hogy ne maradjatok le a legújabb híreinkről és akcióinkról.