Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák

Gipszkarton álmennyezet lépésről lépésre

A gipszkarton a modern építészet egy kifejezetten sokoldalú alapanyaga a felhasználhatóságát tekintve. Többek között válaszfalakat, dekorációs elemeket, álmennyezeteket, spot lámpa burkolatokat is lehet belőlük építeni és kialakítani.

A gipszkarton azért olyan népszerű, mert könnyű a méretre vágása, illetve számos különböző fajtája létezik, amik más-más tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért alkalmazhatjuk akár vizesblokkok kialakításánál is vagy éppen fokozott tűzveszélyének kitett helyeken is. A mai blogban gipszkarton álmennyezet kialakításáról, a hozzá tartozó profilokról és a kiegészítő eszközökről lesz szó. Amennyibben érdekelnek további építkezéssel vagy felújítással kapcsolatos anyagok akkor javasoljuk, hogy olvasd el korábbi blogjainkat, ahol számos hasznos tanácsot és tippet találhatsz!

 

Miért jó a gipszkarton álmennyezet?

Mielőtt rátérnénk a gipszkarton álmennyezet lépésről lépésre történő kialakításának bemutatására, vegyük először sorba, pontosan miért is jó az álmennyezet.

 

1.     Csökkentjük a belmagasságot.

Ez elsősorban olyan régi típusú lakásoknál vagy házaknál lehet szükséges, ahol a belmagasság nagyobb, mint az új építésű ingatlanoknál. A fűtési szezon beköszöntével kiemelten fontossá válik a belmagasság mérete, hiszen a meleg levegő felfelé áramlik, ennek következtében lényegében olyan kihasználatlan területeket fogunk fűteni, ahol nincs is lakóterület, ezzel növelve a fűtési költségeket. Egy gipszkartonból kialakított álmennyezet-szerkezet segít csökkenteni a belmagasságot, valamint lehetőségünk van az álmennyezett fölött kőzetgyapot szigeteléssel kiegészíteni a munkát, így kontrollálni tudjuk a hőveszteséget.  

2.    Mennyezeti hibák eltüntetése

Megeshet, hogy hiába gletteljük és csiszoljuk le a plafont, az továbbra is „hullámos” marad, amely rontja az esztétikus összképet. Ebben az esetben is érdemes elgondolkozni a gipszkarton álmennyezet-szerkezet kialakításán, ugyanis ilyenkor annak segítségével könnyedén ki tudunk alakítani egy teljesen sima, esztétikus plafont.

3. Csövek és vezetékek elrejtése

A gipszkarton álmennyezetek másik nagy előnye, hogy akár csöveket, akár villanyvezetékeket könnyedén elrejthetünk a segítségükkel. Így nem kell sok kábelcsatornát a lakótérben elhelyezni, vagy falakat vésni annak érdekében, hogy ne legyenek szem előtt. Emiatt nagyon sok üzlethelységben láthatjuk ezt a megoldást. Ízléses és egyszerű megoldás és nem jár nagy rombolással.

 

A gipszkarton álmennyezet kialakítása lépésről lépésre

Most, hogy áttekintettük, mennyi probléma megoldására alkalmas egy álmennyezet-szerkezet, bemutatjuk, hogyan lehet kivitelezni egy ilyen munkát. Az alábbiakra mindenképpen szükségünk lesz a munkafolyamat során: gipszkartonlap, UD 30 profil, keresztösszekötő, szemes függesztőhuzal, CD profil, CD toldó, rugós függesztő fémhez, UDN beütőék, beütődübel, önmetsző csavar fémhez, valamint beltéri festék.

 

Álmennyezet tartószerkezet szerelése

 

1.     Az első lépésként jelöljük ki az oldalfalakon az álmennyezet tervezett helyét. Figyeljünk arra, hogy a vonal vízszintes legyen, ennek érdekében használjunk vízmértéket vagy lézert, valamint jelölő krétát. Minden esteben kalkuláljunk a gipszkartonlap vastagságával is! Majd valamennyi oldalfalra jelöljük fel az állmennyezet leendő helyét.

Az oldalfalon így már láthatjuk, hogy meddig fog leérni a gipszkarton álmennyezet. 

 

2.     A következő lépésben az álmennyezeti profilok felszerelése (ezeket gipszkarton profiloknak is nevezik) jön. Ebben az esetben UD és CD profilok használatára lesz szükség.

Az UD profilokra ragasszuk fel a szigetelő szivacscsíkot, és beütődübelek segítségével rögzítsük az oldalfalakra. A sarkoktól maximálisan 20 centi lehet az első beütődübel helye, ezután maximum 80 centire helyezhetjük el a dübeleket egymástól.

 

3.     A következő lépésben ki kell jelölnünk a függesztő helyét a mennyezeten, majd rögzítenünk kell. A függesztő elemeket úgy helyezzük el, hogy távolságuk a CD-profilok hosszirányában maximum 900 mm, merőleges irányban pedig egymástól mért távolságuk maximum 1000 mm legyen. Ezáltal a függesztő elemek 900x1000 mm-es hálót alkotnak. A szélső CD-profil faltól mért távolsága maximum 150 mm, a szélső függesztő elem faltól mért távolsága a rá merőleges irányban maximum 400 mm lesz. A CD-profilokat hosszirányban a CD profil toldó elemek segítségével toldjuk.

A függesztőt egy darab acél beütőékkel kell rögzítenünk. A rögzítés előtt a rugós függesztőt ráhúzzuk a függesztőhuzalra (nyomjuk össze a rugót), majd a beütőék segítségével rögzítjük.

Amennyiben fa födémmel rendelkezünk megfelelő hosszúságú facsavarral rögzítsük a függesztőt a fa födém oldalához, hogy a gipszkarton mennyezet profil kiosztása biztonságosan álljon.

4.      A következő lépésben a helyiség kerülete mentén elhelyezett UD profilok tetejére helyezzük el a tartó CD profilokat, majd a rugós függesztőt beakasztjuk a CD profilba, és a rugók segítségével beállítjuk a megfelelő magasságot, és a CD profilt vízmérték segítségével vízszintbe állítjuk.

5.      A második sor (szerelő) CD profilokat toljuk bele az UD profilba és keresztösszekötő segítségével rögzítsük a tartó CD profilra. A szerelőprofilok egymástól való maximális távolsága 400 mm legyen.

 

Gipszkartonlapok rögzítése

Most, hogy már maga az álmennyezeti szerkezetünk elkészült, a következő lepésben kell a gipszkarton lapokat rögzíteni ehhez a szerkezethez. Fontos, hogy 12,5 mm vastag gipszkartonlapokat használjunk a mennyezet kialakításához, mert így biztonságban el tudjuk vezetni a vezetékeket vagy leteríthetünk rá szigetelést. Ahol szükséges, a gipszkartont méretre is kell vágnunk.  Ehhez használjunk speciális gipszkarton fűrészt. Ügyeljünk arra, hogy amikor a lapokat felhelyezzük a gipszkarton álmennyezet szerkezetére, akkor merőlegesen helyezkedjenek el a CD profilokra. A lapokat 170 milliméterenként kell rögzítenünk a CD és UD profilokhoz, gyorsrögzítő csavarokkal. Miután ezzel megvagyunk, csupán pár apró lépés van hátra a tökéletes végeredmény eléréséhez!

 

Utolsó lépések

Most, hogy a végleges gipszkarton álmennyezet-szerkezet kész van, a következő lépésként fontos, hogy a lapok közötti hézagokat és a csavarok nyomait eltüntessük. Ezekhez szükségünk lesz glettre és üvegszálas hézagerősítő szalagra. A kilátszó csavarok fejét gletteljük le, és mielőtt a hosszanti hézagokkal is ezt tennénk, helyezzük fel a hézagerősítő szalagot. Erre azért van szükség, hogy megakadályozzuk az épület mozgásából adódó repedezések előfordulását a plafonon. Miután ezzel végeztünk, már nyugodt szívvel leglettelhetjük a hosszanti hézagokat is. A következő lépésben csiszoljuk meg, a megszáradt glett felületeket, hogy egységes sima gipszkarton álmennyezetet kapjunk. Ezek után már festhetjük is.

 

Gipszkarton álmennyezet költségek

Amennyibben úgy döntünk, hogy szeretnénk álmennyezetet akár csinálni, akár csináltatni, érdemes előtte pár szempontot megvizsgálni, hiszen vannak tényezők, amiket mindenképpen figyelembe kell vennünk a költségek megtervezésekor.

1.     Mekkora a helyiség, amiben ki szeretnék alakítani a gipszkarton álmennyezetet?

Egy gipszkartonlap mérete átlagosan 2,4m2, így ezzel tudunk számolni, viszont az UD és CD profilok mérete eltérő. Lehet belőlük 2 métereset és 3 métereset is kapni. Minél nagyobb egy helyiség, annál nagyobb anyagköltséggel kell számolnunk.

 

2.     Milyen helységben szeretnénk kialakítani a szerkezetet?

A helyiség típusa is befolyásoló tényező lehet a gipszkarton álmennyezet kialakításánál. Ez főként a lapok fajtájánál érhető tetten. Van olyan hely, ahol impregnált vagy tűzgátlós gipszkartont kell használunk, ezeknek a termékeknek pedig általában magasabb az áruk, mint a sima standard gipszkarton lapoknak.

 

3.     Szeretnénk valamit elrejteni az álmennyezet fölé?

Amennyibben az a célunk, hogy valamit elrejtsünk az álmennyezettel vagy szigetelést szeretnénk fölé helyezni, akkor érdemesebb vastagabb kartont választani a biztosabb tartás érdekében. A lapok vastagsága 12,5 mm és 15 mm között mozog. A kettő közül ilyen esetben érdemesebb a vastagabb, 15 mm-es verziót választani.

 

4.     Szeretnénk-e díszítéseket az álmennyezetre?  

Amennyibben erre a kérdésre igen a válaszunk, akkor mindenképpen érdemes belekalkulálni azt, hogy ehhez több gipszkarton lapra lesz szükségünk, ami pedig tovább fogja növelni anyagköltségeinket.

 

 

A mai blogban bemutattuk nektek, hogyan is kell a gipszkarton álmennyezetet lépésről – lépésre kialakítani. Amennyibben tetszett a mai írásunk, kövessetek minket Facebookon, ahol folyamatosan értesülhettek legfrissebb híreinkről és akcióinkról.