Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák

Gipszkarton glettelés lépésről lépésre – Kezdőknek egyszerűen

A gipszkarton manapság az egyik legnépszerűbb építőanyag. Számos területen alkalmazható. és könnyen lehet vele dolgozni. Készíthetünk belőle álmennyezetet, válaszfalat, előtétfalat stb.

A gipszkartonozás második lépése a glettelés, ami szintén nagyon fontos folyamat, hiszen ahhoz, hogy megfelelő simaságú falat kapjunk. Ez azért fontos, hogy a festésnek, tapétázásnak megfelelő alapja legyen. A mai blogban a gipszkarton glettelés folyamatait fogjuk bemutatni. Kitérünk arra, hogy milyen minőségi szintjei vannak a glettelésnek, illetve mik azok a tényezők, amire nagy odafigyelést kell fordítanunk. Amennyiben érdekelnek építőanyaggal kapcsolatos írásaink, akkor javasoljuk korábbi blogjainkat, ahol már szót ejtettünk a szigetelésekről, a geotextíliáról, és számos más témáról.

Miért fontos a gipszkarton glettelés? 

A gipszkarton glettelés azért fontos, mert így létre tudunk hozni egy olyan sima felületet, ami már alkalmas a festésre és a tapétázásra. Amikor gipszkarton glettelésről beszélünk mindenképpen szót kell ejtenünk a glettelés minőség osztályáról. A glettelések négy osztályba soroljuk. Ezek az osztályok a következők: alap minőség (q1), normál minőség (q2), magas minőség (q3), különleges glettelés (q4). A q jelölés az angol „quality” szóból jön.

Alap minőség (q1): Az alap minőség azt jelenti, hogy a gipszkartonok közötti hézagokat glettel kitöltjük. Ez lényegében az első lépés. A hézagok között javasolt használni üvegszálas hézagerősítő szalagot. Ez megakadályozza a későbbiekben, hogy a hézagok mentén repedések alakuljanak ki. Ennél a lépésnél még nem törekszünk az esztétikus megjelenésre, egyszerűen csak a hézagokat tüntetjük el. Ehhez ajánlott használni spaklit és glettvasat.

Normál minőség (q2): A következő minőségi szint a normál minőség. Ez az úgynevezett normál glett. Ebben a szakaszban fel kell vinnünk a második réteg glettet a gipszkartonfelületre a hézagoláson kívül. Miután megszáradt a glett meg kell csiszolnunk a felületet. Amennyibben sikerül elsőre szinte tökéletes simaságú falfelületet elérnünk, akkor lényegégen elértük a következő minőségi szintet.

Magas minnőség (q3): Amennyiben nem sikerült elsőre tökéletes simaságú felületet elérni, akkor meg kell ismételni a folyamatot. Ennél a glettelési szintnél a már megszáradt rétegre újra felhordjuk a glett anyagot. Ügyeljünk arra, hogy vastagabb rétegben kenjük fel a glettet. Ez azért fontos, mert így az estleges hibákat ki tudjuk egyenlíteni. Emellett figyelnünk kell arra, hogy a hézagokon túl a megszáradt felületet szintte tükörsimára kell csiszolnunk. Az így kapott felület már ideális arra, hogy tapétázzuk vagy fessük.

Különleges glettelés (q4): Ez már a legmagasabb minőségi szintet képviseli. Ilyenkor a célunk, hogy semmilyen felületi hiba vagy egyenetlenség ne legyen észrevehető. Ez a módszer már magas szintű tudást és speciális szerszámokat igényel, ezért mindenféleképpen érdemes szakember segítségét hívni az ilyen típusú munkákhoz.

 

Gipszkarton glettelés folyamata 

Az előbb bemutattuk, hogy milyen minőségi szinteken lehet glettelni a gipszkartont. A következő fejezetben arra térünk ki, hogy milyen lépéseket kell megcsinálnunk a glettelés során.

Először is, olyan gipszkartont szabad glettelni, ami szerkezetileg már kész van, legyen ez válaszfal vagy előtétfal. Ez azért fontos, mert így nem kell feleslegesen kétszer dolgoznunk. Hiszen amennyibben szerkezetileg változtatunk a falon, akkor sérül a glettelt felület is. Az otthoni falaknál érdemes a magas minőségű glettelési szintet (q3) szem elől tartani.

Fontos az előkészület. Először is használjuk takarófóliát annak érdekében, hogy megvédjük környezetünket a szennyeződésektől. Szerezzünk be szerszámokat, glett anyagot stb. Ma már tudunk vásárolni készre kevert glettet, amivel már azonnal tudunk dolgozni, nem szükséges a por alapú anyagot és a vizet összekeverni. Figyeljünk arra, hogy a kész gletteknek van szavatossági idejük.

Abban az esetben, ha por alapú alapanyagot vásároltunk, meg kell csinálnunk magát a glett anyagot. A gyártó mindig feltünteti, hogy milyen arányban kell egymáshoz adni a gletett és a vizet, ettől ne térjünk el. Egy vödörbe öntsünk vizet és adjunk hozzá megfelelő mennyiségű anyagot. Várjunk pár percet és keverjük össze a vizet és a glett anyagot. Használjunk keverőgépet, hogy gyorsabban haladjunk. Akkor lesz megfelelő állagú a glett, ha homogén az állapota, ha túl hígnak ítéljük meg akkor még adjunk hozzá port, hogy sűrűbb legyen. Javasoljuk, hogy először kevesebb mennyiséget keverjünk be.

Gipszkarton glettelés menete lépésről lépésre 

Most, hogy már elkészültünk a glett anyaggal neki is láthatunk a munkálatoknak. Az első lépés, hogy a csavarokat megfelelő mélyre behajtsuk és felvigyük rájuk a gletett. A következő lépés a hézagok kijavítása. Töltsük fel a hézagokat glettel majd ágyazzuk be a hézagerősítőszalagot. Ezután vigyünk fel még egy réteg glettet a hézagokba. Várjunk egy napot a száradással. Ezután következik a második réteg felhordása. A glettet kenjük fel a falra glettvas segítségével és határozott simító mozdulatokkal oszlassuk el az anyagot a gipszkartonfelületen. Amennyibben jól dolgoztunk, akkor szinte tökéletes simaságú felületet fogunk kapni. A következő lépés a csiszolás végrehajtása. Ilyenkor az a célunk, hogy a hézagokat egyenletesre csiszoljuk az esztétikus összhatás érdekekében. Igyekezzünk elkerülni, hogy a hézagoló szalagban kárt tegyünk. Nem biztos, hogy elsőre tökéletes eredményt fogunk elérni, ebben az esetben meg kell ismételnünk a glettelést és a csiszolást. Ilyenkor érdemesebb nagyobb mennyiségű glett anyagot felvinni, hogy tökéletesen egyenesre tudjuk „húzni” a felületet.

Glettelés házilag vagy szakemberrel – Melyik éri meg jobban? 

Felmerül a kérdés, hogy a gipszkarton glettelést mi magunk csináljuk vagy bízzuk-e szakemberre? Gyakorlottabb otthoni mesterek, akik szeretnek barkácsolni nyugodtan belevághatnak maguk is a glettelésbe. Lehetséges, hogy nekik is hosszabb időbe fog tartani a munka, viszont megspórolják a mester munkadíját. Abban az esetben, ha kevésbé mozgunk otthonosan a barkácsolás világában és szorít minket az idő, akkor azt javasoljuk, hogy mindenképpen kérjünk segítséget szakembertől.

Gipszkarton glettelés árak 

A gipszkarton glettelés árak sok tényezőtől függenek, amiket most be szeretnénk mutatni nektek. Az első tényező a felület nagysága. Az ár kedvezőbb, ha csupán egyetlen fal gletteléséről van szó, mintha egy teljes üzlethelység vagy iroda glettelését kellene elvégezni. Ami az anyagválasztást illeti: korábban már írtunk a kész glettekről, amikkel már rögtön lehet dolgozni, nem szükséges összekeverni a por anyagot és a vizet. Ezek az anyagok általában vödrös kiszerelésben kaphatóak és magasabb az áruk, mint a hagyományos gletteknek. Kisebb felületű munkák esetén érdemes ezt a fajta glettet választani. A következő árbefolyásoló tényező a szakember. Minden szakember más áron dolgozik, ezért érdemes több árajánlatot kérni, illetve dönthetünk úgy is, hogy mi magunk végezzük el a munkát.

A mai blogban bemutattuk nektek milyen minőségi szintjei vannak a gipszkarton glettelésnek. Ezután áttekintettük, hogyan kell egy glettelést kivitelezni gipszkartonok esetében, illetve a költségekre is kitértünk. Amennyibben nem szeretnél lemaradni aktuális híreinkről, akcióinkról kövess minket Facebookon.

Tartalomhoz tartozó címkék: Gipszkarton