Ez azért lehet, mert tetőfólia, mint építőanyag az elmúlt 20-30 évben kezdett elterjedni egyre jobban. A mai blogban be szeretnénk mutatni, mire kell figyelni a tetőfóliák felrakásánál, hogy a hibákat elkerüljük. Amennyibben szeretnétek további építőanyaggal kapcsolatos tippeket megtudni, javasoljuk, hogy olvassátok el korábbi blogjainkat, ahol már írtunk a tetőcserepekről, gipszkartonról és számos más építőanyagról is.
Mi az a tetőfólia és miért fontos a használata?
Először is tekintsük meg, mi az a tetőfólia és pontosan mire is jó. A tetőfólia egy olyan műanyag fólia, amelyet a tetőcserép alá rakunk. A tetőfólia segít a hőszigetelésben, megakadályozza, hogy a csapadék és a porhó bejusson a tetőszerkezetbe, ezzel roncsolva a faszerkezetet. A piacon kétfajta tetőfólia található meg, az egyik a párazáró, a másik a páraáteresztő. Ezekről korábban írtunk már egy blogot, ezért most csak felületesen érintjük a témát. A párazáró tetőfóliának az a feladata, hogy megakadályozza a nedvesség bejutását a tetőterekbe. Ezeket a fóliákat olyan tetőtekben érdemes használni, amik fűtetlenek és lakatlanok. Ilyenek a nem beépített padlásterek és/vagy a lakatlan lakások. A páraáteresztő fólia feladata, hogy belső pára el tudjon távozni a szabadba ezzel megakadályozva a penészedést. Az ilyen típusú páraáteresztőt jellemzően olyan tetőterekben alkalmazzák, amit életvitelszerűen használnak.
Hogyan válasszunk megfelelő tetőfóliát?
A jól kiválasztott tetőfólia több 10 évig is jó szolgálatot tud tenni. Most nézzük át, milyen tényezőkre is kell odafigyelnünk a tetőfólia kiválasztásánál.
- Kerüljük a rossz minőségű tetőfóliákat
Amikor tetőfóliát választunk, nem érdemes alacsonyabb árú, gyengébb minőségű tetőfóliát választani. A kiválasztásnál ráfordított többlet költséget összehasonlíthatjuk azzal az esetleges javítási költséggel, ami a rosszabb minőségű tetőfólia miatt keletkezhet. Ezért érdemesebb jobb minőségű tetőfóliát választani. Amire mindenképpen érdemes figyelnünk a tetőfólia választásnál, azok a követkető tulajdonságok:
- Vízzáróság: A tetőfóliák esetében két jelzéssel találkozunk. Ezek a W1 és W2. A W1-es vízzáróság általában az alapkövetelmény és a legtöbb esetben ezt használják. A W2-es fokozat az alacsonyabb minőségi követelmények esetében alkalmazható.
- UV állóság: A tetőfólia UV állósága ne legyen kevesebb, mint három hónap. Ez azért fontos mert hosszú idő is eltelhet a fóliázás és a cserepezés között. Fontos, hogy ilyen esetben a nap ne roncsolja a tetőfóliát UV sugárzással.
- Szakítószilárdság: Válasszunk megfelelő szakítószilárdságú tetőfóliát. Ez azért fontos, mert a tetőfóliánk különböző mechanikai hatásoknak van kitéve (szél, csapadék, UV stb.) A megfelelő szakítószilárdságú fólia nem fog elszakadni egy erős szélben, így el tudjuk kerülni a javítási költségeket.
- Hőállóság: A tetőfóliának óriási hőingadozást kell kibírnia egészen a téli hidegektől a nyári kánikuláig. Amennyibben egy fóliának nem megfelelő az ellenállása, akkor a hőingadozás roncsolhatja a szerkezetet, ami előszőr a tetőfólia gyengüléséhez, majd szakadásához vezethet.
Gyakori hibák tetőfóliák felrakása során
A következőkben bemutatjuk nektek, mire kell figyelni a tetőfólia felrakása során, annak érdekében, hogy elkerüljük a hibákat.
Helytelen felrakási irány
Figyeljünk arra, milyen irányba rakjuk fel a tetőfóliát. Az eresz vonallal párhuzamosan kell fektetni a tetőfóliát, és ügyeljük, hogy fentről lefelé haladjunk. Amennyiben nem így csináljuk az átfedésekben megmaradhat a víz és befolyhat a fólia alá.
Nem megfelelő átfedések
Ügyelnünk kell a megfelelő átfedések kialakítására. Amennyibben a fóliákat túl sok átfedéssel rakjuk, illetve a toldások nincsenek leragasztva, előfordulhat, hogy a nagy szél megemelheti a fóliát, aminek következtében a víz bejuthat a rossz átfedésekbe.
Sérülések okozása a tetőfólián
Kerüljük el, hogy a fóliát sokszor sok helyen szögeljük meg, még ha csak ideiglenesen rögzítjük is. Emellett fontos, hogy a csomagolás felbontása során ne használjunk éles tárgyat, mert megsértheti a fóliát. Sérülések esetén a víz könnyen bejuthat és a fólia elveszíti a vízzáró képességét a sérült pontokon.
Nem megfelelő szellőzés és légzárás
Fontos, hogy a fólia felett és alatt biztosítsuk a megfelelő légáramlást, valamint figyelnünk kell az ellenlécezés és a szellőzőrés kialakítására is. Ezek hiányában a pára nem tud megfelelően távozni, ami így a tetőszerkezet belsejében fog kicsapódni és roncsolja a faszerkezetet. A légáramlás biztosítása azért fontos, hogy elkerüljük a penészedést, ami károsíthatja a szigetelést és egészségkárosító hatása is van.
A fólia nem megfelelő felrakása
Ügyeljünk a fólia felhelyezésénél arra, hogy ne legyen túl feszes, de túl laza sem. Abban az esetben, ha túl feszesen rakjuk fel a tetőfóliát, a hőmozgás hatására elszakadhat, aminek következményében a sérülések mentén a víz bejuthat. Ha túl lazán rögzítjük a tetőfóliát, előfordulhat, hogy leng a szélben, ami kellemetlen, zavaró hangot adhat ki.
A tetőfólia telepítésének költségei
A tetőfólia telepítési költsége számos tényezőtől függ, amiket most röviden bemutatunk nektek. Az egyik ilyen tényező a tető felülete, amit le szeretnénk fóliázni. Minél nagyobb a tetőfelület, annál nagyobb költséggel kell számolnunk. Ez a nagyobb költség megjelenik az anyag költségben és a munkadíjban is, hiszen több fóliát kell vásárolni, illetve a szakemberek is általában m2 árban szoktak dolgozni. A tetőfólia minősége is befolyásoló tényező. Egy jobb minőségű tetőfólia ára magasabb, és ahogy javasoltuk, ezen nem érdemes spórolni, hiszen a javítási költségek sokszorosak lehetnek a tetőfóliánál. A tetőfólia típusa is befolyásoló tényező a költségeknél. A páraáteresztő fóliák általában magasabb árkategóriájúak, mint a párazáró tetőfóliák. Lehetséges, hogy szükséges az újra lécezés, ami tovább fogja emelni a költségeket is. Látható tehát, hogy a tetőfólia felrakási költségei igen sok tényezőtől függenek, ezért nehéz rá egy egységes költséget számolni, hiszen minden munkálat más és más.
A mai blogban áttekintettük, hogy milyen fontos tényezőket kell figyelembe venni a tetőfóliázás során. Kitértünk arra, hogy mik azok a gyakori hibák, amik előfordulhatnak a tetőfóliázás során. Amennyiben tetszett blogunk, kövessetek be minket, hogy értesüljetek legfrissebb híreinkről és akcióinkról!