Akkor a lehető legjobb helyen jársz, hiszen a mostani blogban be fogjuk nektek mutatni, a zsindelyezés lényeges részeit, hogyan kell felrakni a zsindelyt és minden ehhez kapcsolódó munkálatokat. Amennyiben ilyen projektben gondolkodsz vagy már belevágtál, de elakadtál akkor mindenféleképpen javasoljuk, hogy olvassátok el a mostani blogot.
Kíváncsi vagy a régebbi blog cikkeinkre? Akkor itt tudjátok elolvasni őket.
A zsindelyekről általánosságban
Egy korábbi blogunkban már érintőlegesen írtunk nektek a zsindelyezésről, amennyibben érdekel, akkor azt itt tudjátok elolvasni. Most egy kicsit részletesebben fogunk foglalkozni a zsindellyel, mint anyaggal. A zsindely viszonylag új keletű megoldás Európában. Az Egyesült Államokban jóval elterjedtebb és régebb óta használják. Tipikus „amerikai” filmes látkép, hogy majdnem az összes kerti városi házon bitumenes zsindelyek
Definíciója szerint üvegfátyolt vagy cellulózt tartalmazó, bitumennel átitatott és a legfelsőbb rétegen valamilyen felületképző őrleménnyel (granulátum) bevont lemez. Könnyen hajlítható, rugalmas és vágható, így hajlatokba vagy a nehezen elérhető helyekre könnyebben fel tudjuk rakni. Jóval kisebb önsúllyal rendelkezik mint, más tetőfedőanyagok (beton – vagy kerámiacserép). Ennek köszönhetően a szállítása könnyebb és jóval olcsóbb. Illetve az alacsony súlya miatt sok könnyűszerkezetes ház tetőfedő anyagaként is használják, mert nem biztos, hogy a hagyományos cserepeket a tetőszerkezet elbírja. A legismertebb formai kialakításai a hódfarkas és téglány formák. Számos színben kapható, így mindenki megtalálja a neki legmegfelelőbb formájú és szín kombinációt. A zsindelyek további előnyei között megemlíthető, hogy nem korhadnak (ez esősorban az üvegfátyol hordozóanyagnak köszönhető), védi a fatető szerkezetet a nap káros UV sugárzásai ellen, a bitumenes réteg által pedig megakadályozza az eső és a porhó bejutását a tetőszerkezet alsóbb rétegéibe. Amikor a zsindelyekről beszélünk sokakban kétség merül fel, hogy abból adódóan, hogy jóval könnyebb, mint más tetőfedő társai, úgy gondolják nem lesz olyan tartós, mint az előbb említett anyagok. Erre még rátesz egy lapáttal, hogy a klímaváltozás következtében hazánkban is egyre gyakrabban jelenek meg extrém időjárási jelenségek. Tavasszal, nyáron nem ritkák a hirtelen lecsapó viharok, amik nagy mennyiségű esővel és erős széllökésekkel járnak. A zsindely és alátétlemeze a teljes tető felületét védi az időjárástól, és a legjobb vízzárást biztosítja ezzel szemben a cserepes rendszereknél a cserép- és ellenléc ki van téve az esetleges beázásoknak. Mivel soronként szeggel rögzítve van, így a viharoknak is jobban ellenáll. Illetve nyáron sajnos egyre gyakrabban előfordulnak az 1-2 hetes kánikulák. Azonban a jól megtervezett és kivitelezett zsindelyezés hosszú évekig tökéletesen ellenáll, még az ilyen extrém időjárási tényezőknek is. A gyártók is folyamatosan fejlesztenek annak, érdekében, hogy a zsindelyek még ellenállóbbak legyenek.
A zsindelyek nagy előnye, hogy nagyon sok fajta helyzetben lehet alkalmazni. Sokan csak az épületek tetejének fedésére gondolnak azonban más területeken is igen hasznos és egyszerű a zsindelyezés. Tökéletes választás lehet egy kutyaház vagy egy kisebb szerszámos ház fedésére is a zsindely, illetve függőleges homlokzat vagy tűzfal díszítésére is.
Azonban, ha nagyobb területre szeretnék bitumenes zsindelyt rakni mindenféleképpen érdemes előtte szakember segítségét kérni az esetleges hibafatorok kizárása érdekében.
Zsindely alátétlemez felrakása
Mielőtt részletesen rátérnénk a zsindelyezés részleteire érdemes azért néhány szót ejteni a zsindely alátétlemezről és annak a felrakásáról. Amikor a zsindelytető rétegrendjéről beszélünk, akkor az alátétlemez az az anyag, ami érintkezik a fa hordozóréteggel (ez általában OSB) és megakadályozza, hogy víz elérje a tetőszerkezetet. A zsindely alátétlemez egy vízzáró, vízálló rétegként funkcionál. Amikor a zsindelyeknél az alátétlemezekről beszélünk, akkor a legismertebb fajtájuk a bitumenes. Nagyon nagy előnye, hogy bármilyen szöget zár be, a bitumenes zsindely alátétlemez a vízzáró képessége nem romlik. Most pedig nézzük meg, hogy pontosan hogyan kell felrakni a zsindely alátétlemezt. Először is helyezzük fel az alátétlemezt a hordozófelületre a gerinccel párhuzamosan és szögeljük fel. Fontos, hogy a tökéletes vízzárás érdekében minimum 6-10 centis fedésekben rakjuk fel a zsindely alátétlemezt. Fontos, hogy úgy rakjuk fel az alátétlemezt, hogy ne legyenek hullámosak és gyűrődtek. Ez azért lényeges mert így a zsindely felrakása és maga a zsindelyezés is nehezebb lesz. Másrészt ronthatja az alátétlemez vízzáró képesség és nem lesz esztétikus a zsindelyezés végeredménye. Mindig alulról felfele haladjunk.
Zsindely felrakása
Ahhoz, hogy nekikezdjünk a munkának néhány alapdolgot mindenféleképpen tisztáznunk kell ahhoz, hogy jól tudjuk felrakni a bitumenes zsindelyt. Az első lépés, hogy pontosan kiszámoljuk mennyi zsindely, alátétlemez szükséges a terület lefedésére. Érdemes mindenből egy kicsit többet számolni a vágások és a hajlítások miatt. A zsindely felrakásához speciális szeg, úgynevezett zsindelyszeg szükséges. A szögelésnél fontos, hogy egy síkba kerüljön a szög feje a zsindellyel. Ne üssük túl mélyre, illetve ne lógjon a deszkázaton síkján túl. A beütés történhet hagyományos módon kalapáccsal, vagy amennyiben szeretnénk gyorsabban dolgozni akkor végezhetjük a munkát szögbelövővel is. A másik fontos anyag, amivel mindenképpen számolni kell az a zsindelyalátétlemez falrakása. Ez megakadályozza, hogy a tetőszerkezet károsodjon az esőzések és a havazás következtében.
Az első lépésként fontos, hogy a cseppentő lemezt felrakjuk az a tetőszerkezet szélére. Ennek az eszköznek az a funkciója, hogy a nedvességet és a párát elvezeti, így nem kell attól tartanunk, hogy tetőszerkezet károsodik. Ezután következhet a zsindelyalátétlemez felrakása. Az alátétlemez rögzítése történhet tűző kapoccsal vagy szöggel, egyéni preferencia, hogy ki melyiket választja. Vannak olyan alátétlemezek, amelyek rendelkeznek ragasztócsíkkal az aljunkon, így könnyen rögzíteni tudjuk a cseppentő lemezhez. Ezután már tényleg kezdődhet a zsindelyek felrakása. Következő lépésként fel kell helyeznünk az indító sort. Egyes gyártóknál külön meg lehet vásárolni, azonban, ha nem ilyen típusú zsindely felrakása mellett döntöttünk, akkor se kell megijednünk. Egyszerűen és gyorsan mi is megtudjuk csinálni az indító sort. Egyszerűen csak fogunk egy zsindelyt és szikével levágjuk a füleket és rögzítjük őket az OSB szélére. Fontos, hogy az indító sort nem csak vízszintesen, hanem függőlegesen is ki kell alakítani a fogadó felületen. A következő lépésben történik a zsindely felrakása. A zsindelyt átlós eltolásban kell felrakni a könnyebb munka és az esztétikum érdekében. Amennyiben nem így teszünk, előfordulhat, hogy később foltok fognak megjelenni a zsindely felületen. A szögelés úgy történik meg, hogy a következő sor zsindely bevágásánál szögeljük fel az előző zsindelyt. Amennyiben szükség van rá, krétával a zsindelyalátét lemezen jelöljük meg a következő sor pontos helyét annak érdekében, hogy a zsindelyek felrakása problémamentesen alakuljon. Miután végeztünk a zsindely felrakásával még egy utolsó lépést el kell végeznünk: a ragasztást. Ezt bitumenes tömítőanyag segítségével tudjuk kivitelezni. Érdemes az nyitósort egy vonalban leragasztani. Ezen kívül a zsindely két oldalsó függőleges részét is, illetve az olyan helyeket, amik kifejezetten erős szélnek vannak kitéve.
Most, hogy átbeszéltük a zsindelyezés lépéseit, nézzük meg, hogy milyen egyéb tényezőkre figyeljünk oda, hogy sikeres legyen a zsindely felrakása.
Zsindely tárolása
Abban az esetben, ha nem rögtön kerül sor a bitumenes zsindely felrakására, érdemes olyan helyen tárolni, ahol nem éri direktben a napsütés. Ez azért fontos mert ha több csomag zsindelyt tárolunk egymáson akkor a meleg és a nagy tömeg hatására az alsóbb zsindelyek eldeformálódhatnak, ami nem csak az esztétika rovására mehet, hanem csökkentheti a zsindelyek élettartamát.
Zsindely felrakása ideje
Amennyiben nyári időszakra esik a próbáljuk meg a reggeli órákban elvégezni a munka nagy részét. Ez egyrészt a személyi biztonság miatt is fontos, hiszen nem érdemes kánikulában dolgozni a déli órákban, hiszen az veszélyes. Másrészt a zsindely a meleg hatására puhulhat, aminek következtében csuszás veszély alakulhat ki. A meleg időben történő zsindely felrakásnál egy másik kellemetlen tényezőre is figyelnünk kell ez pedig a cipőnyomok megjelenése. Mint ahogyan már korábban említésre került, ha sok napsugárzás éri a zsindelyt akkor, felpuhulhat. Abban az esetben, ha ilyen felhevült állapotban lépünk rá a zsindelyre akkor esélyes, hogy felgyűrődhet a zsindely legfelső felülete és megjelenhetnek úgynevezett „cipőnyomok”.
Összefoglalás:
A mai blogban bemutattunk nektek részletesen magát a zsindelyt, mint tetőfedő anyagot. Láthattuk, hogy milyen sokrétű anyagról beszélünk hiszen nem csak házak tetejének lefedésére alkalmas, hanem számos más helyen is fel lehet használni. Megpróbáltuk eloszlatni a kétségeket a zsindelyezéssel kapcsolatban, amik a mai napig élnek az emberek fejében ezzel az anyaggal kapcsolatban, hogy nem tartósak, és sokkal rosszabbak, mint a hagyományos tetőfedő anyagok. Ezután végig néztünk a zsindelyezés lépéseit. Külön kitértünk, hogy mik azok a kardinális pontok, amikre nagyobb figyelmet kell fordítanunk az átlagosnál. Végezetül átnéztünk pár tényezőt, amire figyelnünk kell a zsindelyfelrakás előtt.
Amennyiben tetszett a mai blogunk kövessetek minket Facebook oldalunkon, és iratkozzatok fel hírlevelünkre, hogy ne maradjatok le aktuális híreinkről és akcióinkról. A következő blogban találkozunk.